Urządzanie małej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Musimy bardzo uważać, aby nie stało się przytłaczające i ciemne. Na szczęście architekci wnętrz dokładnie wiedzą, jak sprawić, aby przestrzeń powiększyła się optycznie. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na efektowne zaaranżowanie małego wnętrza.

 

Kolory, które powiększają przestrzeń

Zasada jest prosta – wybieramy jasne odcienie. Oczywiście biel nie będzie miała sobie równych i rozświetli każde małe wnętrze. Jeśli marzy nam się kolor, doskonale sprawdzą się pastele – delikatne szarości, szlachetne róże lub subtelne odcienie kremowego i brzoskwiniowego. Może się wydawać, że ułożenie na ścianach płytek to strata cennych centymetrów metrażu. Nic bardziej mylnego! Graficzne wzory lub struktura ceramiki stworzy nam piękną głębię i optycznie powiększy przestrzeń. 

jasne małe wnętrze

Jaka podłoga do małego pomieszczenia?

Podłoga nadaje charakter wnętrzu – wybierając odpowiednio, optycznie dodamy naszemu mu dobrych kilka centymetrów. W przypadku małych pokoi najlepszą podstawą będzie jasna podłoga. Idealnie sprawdzą się też duże, jednolite płytki z gresu szkliwionego. W małym mieszkaniu warto przemyśleć zrobienie takiej samej podłogi na całej powierzchni. Brak podziałów sprawi, że każde pomieszczenie będzie wydawać się większe. Układając panele, deski lub płytki zwróćmy uwagę na ich kierunek, bowiem w ten sposób możemy poszerzyć lub wydłużyć optycznie powierzchnię podłogi.

jak powiększyć małe wnętrze

Modelowanie światłem

Zarówno naturalne światło, jak i to z lamp i żyrandoli pomoże nam wymodelować optycznie pokój. Aby pomieszczenie wydawało się wyższe, instalujemy lampę, która emituje jasne światło ku górze. Światło skierowane na krótsze ściany sprawi, że pokój wyda się szerszy. Do małych pomieszczeń wybierajmy lampy, które dają dużo jasnego światła – abażury lub klosze powinny ładnie je rozpraszać po całym pomieszczeniu. Wystrzegajmy się dużych, ciężkich żyrandoli i lamp wiszących na długich przewodach – te pierwsze przytłoczą wnętrze, a drugie optycznie je obniżą.

jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Dodatki, które tworzą głębię

Twoje wnętrze aranżują również dodatki – nie musisz z nich rezygnować w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli tapety, to tylko na jednej ścianie i takie, których wzór stworzy głębię. Tapety, plakaty czy obrazy ukazujące dużą, otwartą przestrzeń stworzą iluzję optyczną, której efektem będzie wrażenie, że znajdujemy się w znacznie większym pomieszczeniu. Dekoracje do małego pokoju dobierajmy starannie. Kilka akcentów zdecydowanie wystarczy, by podkreślić styl wnętrza.

Płytki ceramiczne na ściane z grafiką

Lustra i połysk

Na koniec coś dla wielbicieli błysku – wszystkie powierzchnie, które będą odbijać światło to nasi sprzymierzeńcy. Umieszczenie na ścianie lustra w dekoracyjnej ramie to świetny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli planujemy wyłożyć ścianę płytkami, wybierajmy te z połyskiem, będą pięknie odbijać światło. Metaliczne dodatki i dekoracje również dadzą nam poczucie przestronności, pod warunkiem, że nie przeładujemy nimi wnętrza.

wnętrze z kafelkami w połysku

Zapraszamy do naszego salonu Bartico – sprawdź jakie pomysły wykorzystaliśmy w naszych wnętrzach, by optycznie powiększyć przestrzeń.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (7 glos(-ów))

Zobacz też

Kontakt

Odwiedź nas

Bartico

ul. Bartycka 24/26, paw.30A

00-716, Warszawa

Godziny pracy

poniedziałek-piątek 9:00-19:00

sobota 9:00-16:00

niedziela nieczynne

Napisz do nas

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest spółkę ARCER S.A. z siedzibą w Warszawie ul. Bartycka 24/26 lok.203, 00- 716 Warszawa Czytaj więcej , wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowym dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000723969, NIP 5213177357 REGON 010259530. Pani/Pana dane będą przetwarzane w celu przedstawienia Pani/Panu ofert produktów i usług firmy ARCER S.A. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych. Ponadto przysługuje Pani/Panu sprzeciw wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Regulamin plików Cookies

Rozumiem